10 typov neporiadku a, ako sa s ním vysporiadať / 10 Types of clutter & how to deal with them

Neporiadok, ktorý zapĺňa naše domovy, môžeme zatriediť do niekoľkých kategórií. Neporiadok je niečo, s čím sa musíme bojovať všetci. Keď, ale zistíte, s akým typom neporiadku máte dočinenia, budete si môcť naplánovať stratégiu, ako sa takéhoto neporiadku zbaviť. V nasledujúcom príspevku vám priblížim 10 druhov neporiadku a podelím sa s vami o to, ako zaobchádzať s každým konkrétnym typom a, čo s nim urobiť.

1. Darčeky

Jedným z tych najtypickejších harabúrd sú veci, ktoré ste dostali ako darčeky, ale nakoniec ich nepoužívajte, nepotrebujte alebo sa vám vôbec nepáčia. No vy tieto veci skladujete, pretože cítite vinu, zbaviť sa ich. Alebo ich uchovávate len z povinnosti, pretože to bol darček. Ale uchovavanie niečoho, čo nepoužívate, čo sa vo vašej domácnosti hromadí, je neporiadok! Bez ohľadu na to či to bol darček alebo nie, všetko, čo nepoužívate, vám zaberá miesto.
Riešenie: Keď už darček patrí vám, vy sa rozhodnete o tom či to bude niečo, čo použijete alebo nie. 

2. Funkčný neporiadok

Jedným z ďalších typov sú veci, ktoré sú stále dobré, ale nepoužívate ich a ani ich nepotrebujete. Môže byť ťažké vzdať sa veci, ktoré sú ešte funkčné a máte pocit, že si ich musíte nechať pre prípad, že ich niekedy ešte budete potrebovať.
Riešenie: Všetko, čo nepoužívate, nepotrebujete alebo nechcete, je stále neporiadok. A to nepridáva vášmu životu žiadnu hodnotu bez ohľadu na užitočnosť alebo stav danej veci. Takýchto veci sa zbavte alebo posuňte ďalej, niekomu, kto danú vec ešte využije viac, ako vy.

3. Drahé zbytočnosti

Ďalším bežným typom neporiadku sú veci, ktoré ste si kúpili a ktoré boli drahé alebo ste za ne utratili veľa peňazí, ale nepoužili ste ich toľko, koľko ste si mysleli. Áno, je ťažké vzdať sa vecí, za ktoré utratíte veľa peňazí. A potom máte ten pocit, že si ich musíte nechať už len kôli cene. Bez ohľadu na to, koľko ste utratili, ak tu vec nepoužívate, neprináša vám žiadnu hodnotu do života, stane sa z nej len zbytočný neporiadok.
Riešenie: Ak si vec naďalej ponecháte, peniaze už tak či tak nezískate späť. Peniaze sú už utratené. Ak sa danej veci chcete zbaviť, môžte sa ju pokúsiť predať a získať späť nejaké peniaze.

4. Zbytočnosti z vašej minulosti

Je ľahké nechať si veci, ktoré momentálne nepoužívate, ale sú to veci, ktoré ste zvykli používať a ktoré ste potrebovali v minulosti. Ale naše potreby a záujmy sa menia. To, čo ste v minulosti milovali a potrebovali, nemusíte potrebovať teraz.
Riešenie: Buďte k sebe úprimní a realistickí, ak ste tie veci nepoužívali mesiace, roky, pravdepodobne si ich nemusíte nechávať. 

5. „Zásoby“ 

Neporiadok sa vám môže nakopiť aj vtedy, keď si kupujete viac, ako spotrebujete. Alebo ste si nakúpili poriadne zásoby, len, preto, že to bolo práve v akcií / zľave. A to často končí tým, že budete mať viac, ako skutočne používate alebo potrebujete.
Riešenie: Nenakupujte viac, ako skutočne potrebujete. Zamyslite sa nad tým, koľko skutočne potrebujete a koľko miesta máte. Predtým, ako si kúpite ďalšie veci, určite spotrebujte najprv to, čo máte.

6. Pokazené, ale opravitel'né zbytočnosti

Ďalším bežným neporiadkom sú veci, ktoré sú pokazené, ale dajú sa opraviť. Väčšinou sú to veci, ktoré niekde skladujete a ktoré čakajú na opravu.
Riešenie: Uvedomte si, že váš domov nie je skládka. Ak je niečo pokazené a nemôžete alebo sa vám to nechce opraviť, nenechávajte si to len, preto, že sa cítite previnilo. Váš domov je miestom pre život, nie miestom, kde budete skladovať veci, len, preto, že vám je ich ľúto dať preč. Ak oprava veci nie je vašou prioritou, je to znamenie, že ich skutočne nepotrebujete.

7. Veci bez miesta

Ďalší typ neporiadku sú veci, ktoré používame, ale nemáme ho, kde uchovať. To sú veci, "vďaka" ktorým váš domov bude vyzerať chaoticky.
Riešenie: Najskôr sa rozhodnite, čo skutočne potrebujete, používate a chcete. Pre veci, ktoré si ponecháte, nájdite miesto. Veci, ktoré nechcete dajte preč.

8. Sentimentálne veci

Tento typ neporiadku môže byť komplikovaný, pretože s týmito predmet vás spája veľa spomienok a emócií. Vytriedenie sentimentálneho neporiadku bude vyžadovať premyslenú a emocionálnu prácu. Z vlastnej skúsenosti, viem, že to bude náročná práca a náročné vytriedovanie.
Riešenie: Nechjte si iba najdôležitejšie veci a veci, ktoré sú pre vás niečím špeciálne a jedinečné. Potom vytrieďte tie, ktoré vám zostali, poprípade si môžte, ako spomienku urobiť fotky týchto veci. 

9. Nevyužitelny odpad

Jedná sa jednoducho o zbytočnosti, ktoré vám stoja v byte, tvoria bordel už len tým, že na danom mieste sú.Ako napr. noviny a časopisy, obaly, štítky, lístky, papieriky atď. Dobrá vec je, že je to najjednoduchší typ harabúrd, s ktorým sa dá rýchlo vysporiadať.
Riešenie: Venujte tych par minút vycistenim a vyhodenim týchto zbytočností.Potom z tohto urobte také nepísané pravidlo a upratujte vždy, keď bude potreba, aby sa vám tieto veci znovu nenakopili.

10. Neporiadok iných ľudí

Neporiadok vo vašom dome niekedy patrí aj iným ľuďom a iným členom vašej rodiny.
Riešenie: Bohužiaľ, ak neporiadok patrí niekomu inému, nie vždy je na vás, aby ste rozhodli, čo s ním urobíte. Najskôr začnite s vlastným neporiadkom. Vaše upratovanie môže, ale inšpirovať vašich spolubývajúcich k tomu, aby si začali upratovať tiež! A ak tu otvorení novým veciam, ešte lepšie. Tak im môžete ponúknuť podporu a pomoc pri vytriedovani.

Dúfam, že som vám mohla dať niekoľko dobrých nápadov a tipov na to, ako postupovať pri rôznych druhoch neporiadku.
S ktorým z týchto typov sa vy dokážete vysporiadate najľahšie? A s ktorým máte naopak ťažkosti?

PODPOR MOJU TVORBU

Vaša Domi

***

(eng)

The clutter that fills our homes falls into specific types of clutter. The types are things we all have to deal with. Once you identify what type of clutter you’re dealing with, you're able to figure out what strategy to use to get rid of it.  In the next post, I am going to show you 10 types of clutter and share how to handle each specific type, so you can declutter efficiently and effectively.

1.Gift clutter

One of the most common clutter are items you've received as gifts but don't end up using, needing or liking. You might hold on to this stuff because you feel guilty getting rid of it. Or out of obligation because it was a gift. But keeping something you don’t use is how clutter builds up in your home. Regardless of whatever it was a gift or not, anything you don't use is only stealing your time and space.

Solution: When the gift belongs to you, you decide if it will be something you use or need. Next time, talk to you loved ones about giving gifts and say what you need, want or love. 

2.Perfectly good clutter

One of the trickier types are things that are still good, but you don’t use, need or love them. It can be hard to let go of good items, and you might feel wasteful or like you should keep them just in case you need them someday. 

Solution: Remind yourself that anything you don't use,  need or love is still cluttered. It’s not adding value to your life regardless of its usefulness or condition. Instead, let it go and know that it can go to someone who will use it. 

3.Expensive clutter

Another common type of clutter comes from items you bought that were expensive or you spent a lot of money on, but haven’t used as much as you thought you would. It's hard to let go of something that you spend a lot of money on. You may feel like you should keep it just because of the cost. But in reality, no matter how much you spent on it, if you're not using it, it’s not adding value to your life. It will become clutter. 

Solution: Keeping the item won't recover your money. The money is already spent and the price you paid is now sunk cost. You can try selling it to recoup some the money, but its important to keep your expectations realizing when re-selling expensive things.

4.Past lifestyle clutter

It's easy to hold onto things you aren’t using right now, but it's something you used to use and need in a previous session of your life. But our need, interests are changing. What you used to love and need in the past, might not be the same stuff you use and need now.

Solution: Be honest and realistic with yourself about what you want today. If you haven’t used it for months, years, you likely no longer need to keep it. 

5.“Stocking up” or bargain clutter

Sometimes clutter comes from times when you buy more than you use or to stock up or because it was a good deal. This often ends up in having more than you actually use or need. 

Solution: Avoid buying more than you realistically need. First, be honest about how much you really need and how much space you have for extras. Make sure you use up what’s left before you buy any more. 

6.Broken, but fixable clutter

Another common clutter is items that are broken but could be fixed or repaired. Especially things you never seem to repair, so they sit sometimes for months-waiting to be repaired, causing clutter in the meantime.

Solution: Remind yourself that your home isn't landfilled. If something is broken and you can’t or don’t want to fix it, don’t keep it just because you feel guilty creating waste. Your home is a place for living, not a place to fill with things you feel guilty about throwing away. If repairing the item is not a priority, that’s a good sign you don’t truly use or value it.

7.Stuff with no home

Another type of clutter comes from the stuff we use, but it doesn’t have a place to keep it. These are the things that can make your home feel messy and unorganized, simply because they float around the house without a specific place to keep them. 

Solution: First, decide, if you truly need, use and want. If you don't, get rid of it. If you do, find or make a home to keep it so it doesn’t end up causing clutter. 

8.Sentimental clutter

This type of clutter might be tricky because you have a lot of emotions and memories attached to your items. Clearing sentimental clutter can require a bit of thought and emotional work to let go of it. Go slow, be gentle with yourself, because this might be probably some of the hardest decluttering work you will do.

Solution: Too many sentimental items dilute the value of all your sentimental items and end up getting lost amongst each other. But when you only keep the most important and special items, you can find, see and appreciate what you’re keeping even more. Pick items that are most important and special to you. Then sort out what's left. You can also take pictures of sentimental items. 

9.Garbage clutter

This is simply the garbage and trash that hangs around your home making it look and feel cluttered. Things like newspapers and magazines you’ve read, packaging, tags, etc. The good thing is, it's the easiest type of clutter to deal with. 

Solution: Take a few minutes to sweep space for garbage. Clean out any garbage on regular basis, so the trash won’t have a chance to build up or to get out of control. 

10.Other people’s clutter

Sometimes the clutter in your home belongs to other people and other members of your family.

Solution: Unfortunately, if the clutter belongs to someone else, it's not always yours to decide what to do with it. Start with your own clutter first. Your decluttering might inspire the other people to start decluttering too! If they are open,  offer them help or encouragement.

I hope I could give you some good ideas about how to deal with the most common types of clutter. Which of these types is the easiest for you to deal with? What are the most difficult?

Your Domi