Nakupovať ako minimalista: 8 jednoduchých tipov
Minimalisti nakupujú so zámerom, pretože nechcú, aby sa im hromadil neporiadok no pravdepodobne hlavným dôvodom, je, že chcú, aby sa ich myseľ sústredí predovšetkým na zážitky a nie na veci! Výhody nakupovania so zámerom sú, že môžete ušetriť veľa času a peňazí.
Ako sa naučiť nakupovať ako minimalista, ušetriť čas a peniaze? Ako nakupovať so zámerom? Tu je 8 jednoduchých tipov, ktoré vám k tomu môžu pomôcť.
1. Potrebujem nakupovať?
Predtým, ako vôbec vkročíte do obchodu, musíte si položiť otázku, prečo tam vlastne idete. Chystáte sa do obchodu za zábavou? Je nakupovanie len zvykom vyplniť si voľnú chvíľu? Naozaj niečo potrebujete alebo len hľadáte niečo pekné, čo by vám urobilo radosť? Bez ohľadu na to, koľko pekných vecí si kúpite, takéto veci vám zvyčajne poskytnú iba dočasné šťastie.
2. Naozaj to potrebujem?
Kupujete si veci, ktoré vám v živote nebudú slúžiť? Niekedy potrebujeme naozaj iba málo a vystačíme si s málom. Minimalisti nakupujú so zámerom, premýšľajú o tom, čo už majú a až potom zvažujú kúpu ďalšieho.
Niektoré aktivity alebo koníčky môžu vyžadovať kúpu nových vecí. Napríklad, ak chcete ísť kempovať, budete potrebovať stan, chladničku, nejaké prikrývky atď. Potrebujete však všetky kempingové pomôcky, aké kedy boli vynájdené? Nie. Vystačíte si určite len s tým najnutnejším.
A toto môžete využiť aj pri vašej práci, oblečení, športe či čomkoľvek, čo robíte. Buďte kreatívni a vynaliezaví namiesto toho, aby ste z každej novej činnosti urobili výhovorku pre konzum a nakupovanie.
Tip: Popremýšľajte o tom či si niektoré položky nemôžete požičať alebo prenajať.
Prečítajte si:
8 Veci, ktoré minimalisti nekupujú
Veci, ktoré som prestala kupovať
3. Skúmajte a buďte vyberaví
Pri nakupovani so zámerom, treba byt' vyberavy. Uvedomte si, že pri nákupe, míňate peniaze, ktoré ste si vašou prácou zarobili. Nekupujte veci ihneď. Pozrite si recenzie na daný produkt, vyspite sa na to 2-3 dni, nechajte si čas.
To iste aj praktizujte, aj pri oblečení. Predtým, ako si niečo kúpite, popremýšľajte o tom či vám ten kus oblečenia bude skutočne lichotiť, bude pohodlný, všestranný a vydrží vám.
Pre väčšinu z nás žien je nakupovanie oblečenia veľmi lákavé! Ale nekupujute si niečo, čo nepotrebujete. Zvážte či vám to bude slúžiť tak, aby ste boli spokojní. Ako dlho tu vec budete využívať? Kde ju vidíte o 1, 2 či 5 rokov?
4. Zvážte váš rozpočet
Niekedy, keď máte peniaze nazvyš, môže vás to lákať k nakupovaniu. No nedajte sa zlákať. Takéto impulzívne a spontánne nakupovanie, často vedie k tomu, že si kúpime veci, ktoré iba "chceme", ale skutočne ich nepotrebujeme. Zvážte radšej to, či tie peniaze nemôžete investovať iným spôsobom. Napríklad investovať do svojho vzdelania, seba rozvoja či sporenia na dovolenku a podobne.
5. Nekupujte trendy ani módne výstrelky
Minimalizmus je známy svojim klasickým štýlom a jednoduchým vkusom. To však neznamená, že nemôžete byť sami sebou. Práve naopak. Noste to, čo milujete, čo vám pristane a v com sa cítite dobre. Ak milujete farby, noste farebne oblečenie. Nemusíte váš šatník redukovať iba na čiernu a bielu.
Uistite sa len, že neprepadnete trendom, ktoré nereprezentujú vaše skutočné "ja".
Tým, že sa budete vyhýbať trendom a novinkám, nebude musieť menivat každý rok váš svoj šatník ani bytové zariadenie a doplnky. Taktiež nebudete míňať veľa peňazí na nákup najnovších vychytavok, len, aby ste si udržali krok s módou.
“Kupujte len veci, ktoré budú predstavovať váš osobný štýl.”
6. Nenechajte sa zlákať zľavami a výpredajom
Minimalisti nakupujú so zámerom založeným na tom, čo skutočne potrebujú.
Cieľom predaja je prinútiť nás kúpiť si veci, ktoré by sme si bežne nekúpili. Využívajú sa rôzne marketingové nástroje a triky, ktoré nás nútia mať veci, aby sme boli spokojní. Ponuky sú často časovo obmedzené ponuky, čo má za následok kúpu, pretože sa bojíme, že niečo zmeškáme a, že sa nám už taká výhodná ponuka nenaskytne. No pozor, je to len trik a neprepadnite mu.
Predtým, ako pôjdete nakupovať počas veľkého výpredaja, nezabudnite si položiť otázku: Kúpila by som si to aj, keby to nebolo v akcii?
7. "One-in-one-out" princíp
Tento princíp sa osvedčil aj mne. Keď si niečo zadovážim alebo dostanem, zbavím sa nejakej inej položky. Zvážte aj vy pri vašom ďalšom nákupe to či budete schopní vzdať sa nejakých veci.
Keď si kupujete nové tenisky, sú tie staré už nefunkčné? Ak si kupujete nový gadget, je ten starý už nepoužiteľný? Keď chcete novú blúzku, ste ochotní vzdať sa tej, ktorú už vlastníte?
One-in-one-out je skvelý spôsob, ako nezaberať ďalší priestor vo vašom domove. Tým, že sa jednej veci zbavíte, automaticky vytvoríte priestor pre novú vec. Avšak ani tu netreba bezhlavo nakupovať. Aj tu sa vždy sami seba opýtajte, či to naozaj potrebujete.
8. Nekupujte úložné priestory
Najnovším trendom je kupovať si úložné riešenia. Aj ja mám rada, keď mám veci pekne uložené a zorganizované. Ale aj tu treba rozlišovať.
Ak zistíte, že váš domov je neusporiadaný a máte neporiadok, odolajte nutkaniu kúpiť si ešte viac úložného priestoru. V prvom rade si upracte a zbavte sa neporiadku, zbytočností a vecí, ktoré nepotrebujete.