Mylné predstavy o minimalizme
Existuje veľa mylných predstáv o minimalizme a dokonca aj o tom, ako minimalisti žijú. Minimalizmus u minimalistou sa často vníma ako biele steny alebo prázdne police, no v skutočnosti to tak býva naozaj veľmi zriedka. Aj keď existujú ľudia, ktorí praktizujú extrémny minimalizmus, často sú to menšiny a nie väčšina ľudí.
Minimalisti môžu byt’ akejkoľvek národnosti, v akomkoľvek veku, pohlaví či náboženstve. Napriek tomu, že o minimalizme sa v súčasnosti hovorí veľa. Stále však zostáva nepochopenym veľkým percentom verejnosti.
Aké majú ľudia predstavy o minimalizme?
1. Minimalizmus je nuda
Minimalistický život nie je vôbec nudný. Práve naopak. Tým, že sa minimalisti zbavia nepotrebných veci, znížia množstvo úloh, ktoré ich zbytočne oberajú o čas, ako je napríklad upratovanie či organizácia. Tak sa sami môžu rozhodnúť, čo budú robiť a, ako využijú svoj čas. Môžu sa venovať, tomu, čo je ich prioritou a, čo ich robí šťastnými.
2. Minimalisti nevlastnia pekné veci
Jednou z najväčších výhod minimalistického života je v skutočnosti práve príležitosť kúpiť si kvalitnejšie veci, ktoré vydržia dlhu dobu. Mnoho ľudí z nejakého dôvodu mysli, že ak je niekto minimalista, nekupuje si veci. Nemusí to byt vždy tak no opak je pravdou. Keďže ako minimalista, si kúpim menej, ale zato kvalitne veci, nevidím dôvod prečo by tieto veci nemali byt’ pekne. Keď už do niečo investovať, tak do takých vecí a produktov, ktoré sú kvalitne, ale také ktoré sa mi páčia.
3 Minimalistický domov je prázdny
To, že niekto žije minimalisticky, ešte neznamená, že celý dom je úplne biely a prázdny. Existujú minimalisti, ktorí žijú extrémnym minimalistickým spôsobom života, to áno. Ale určite to neplatí pre každého. Minimalisticky domov nie je preplnený a neupratany, ale kto by mal rad neporiadok, však?
U minimalistov je základom, že všetko by malo mať svoje miesto. Čistý, usporiadaný, jednoduchý domov. To áno, ale určite nie prázdny.
4. Minimalisti nosia každý deň to isté
Tak veznime si napríklad takého Steve Jobsa, ktorý je známy tým, že ho vidíme stále skoro v tom istom oblečený. Prečo? Pravdepodobne, preto, že chce v jeho živote viac jednoduchosti. To, že to funguje pre neho, ešte neznamená, že je to "pravidlo", ktorým sa musia všetci riadiť. A už vôbec to neznamená, že Steve Jobs je minimalista. Ja takisto nenosím to iste každý deň. Áno, chcem mať menej veci, zato takých, ktoré môžem rýchlo skombinovať a nerozmýšľať hodiny o tom, čo si obliecť. Pretože existujú aj dôležitejšie veci.
Zjednodušenie života, vytváranie rutín a znižovanie počtu rozhodnutí, ktoré musíte každý deň robiť, sú super spôsoby, ako do svojho života zahrnúť minimalizmus. No nie sú to jediné spôsoby.
5. Minimalizmus je iba o fyzických položkách
Minimalizmus nie je iba o veciach, ktoré vlastnime. Áno aj o nich, ale je to viac o spôsobe myslenia, ktorí vytvárate okolo toho, čo do svojho života vpustíte. Toto platí aj pre priateľstvá, vzťahy, aktivity, všetko.
Áno, život si môžete zjednodušiť a znížením počtu fyzických veci, ale aj priateľstvami, vzťahmi a aktivitami, ktoré máte, a teda odstránením toho, čo vás nerobí šťastnými.
6. Musia sa dodržiavať pravidlá minimalizmu
Neexistujú žiadne pravidlá minimalizmu, podľa ktorých by ste sa mali riadiť. Jediným „pravidlom“ je, že sa rozhodnete, ako bude minimalizmus vyzerať pre vás a potom si vytvoríte život, ktorý to bude podporovať.
Pamätajte si, že časom sa všetko môže zmeniť. To, čo pre vás minimalizmus znamená dnes, sa môže líšiť od toho, ako bude vyzerať pre vás v nasledujúcich rokoch.
Toto je váš minimalistický život. Zabudnite na myšlienku akýchkoľvek „pravidiel“, ignorujte všetky mýty o minimalizme a vytvorte si jednoduchý a šťastný život, podľa vás!
Mnoho ľudí má o tomto životnom štýle mylné predstavy, ktoré sú podľa mňa niekedy prehnane. Preto, si myslím, že by ste si mali definovať svoju vlastnú verziu minimalizmu. Necíťte sa zle ak si myslite, že niekam nepatríte, iba kvôli tomu, že si ľudia vytvorili mylnú predstavu o niečom. Robte, čo chcete a, ako to chcete urobiť.