Ako zaviesť minimalizmus do kuchyne? | Minimalizmus v domácnosti
Predstavte si vašu vysnívanú kuchyňu. Stavím sa, že určite nie je plná neporiadku.
Čistá a prehľadná kuchyňa pôsobí osviežujúco a zároveň hygienicky. Šetrí váš čas a zaisťuje čistotu. Kuchyňa môže byt' srdcom vášho domova. Ale určite je to jedno z najťažších miest v domácnosti, kde sa dá udržiavať stály poriadok.
Prečo?
Kuchyňa je miesto, kde sa premáva najviac ľudí.
Účel kuchyne, pochopiteľne vyžaduje, aby sa pri jej používaní "tvoril" neporiadok.
Kuchyňa sa často využíva ako priestor na zhromažďovanie vecí (napr. pošta, časopisy, zber, recyklácia a pod.).
Keď sa zamyslite nad vašou kuchyňou, čo vás napadne? Čo vám vytvára najviac neporiadku? Používate všetky kuchynské prístroje a mašiny, ktoré máte? Vlastníte duplikáty? Máte kopu kuchárskych kníh aj keď používate možno iba jednu?
Ak je vaša kuchyňa ako u väčšiny ľudí, tak potom sa tam určite nájdu veci, ktoré je možné odstrániť. Ako, teda priniesť viac minimalizmu do kuchyne?
Stanovte si "kuchynské" ciele
Začnite premýšľaním o tom, čo chcete v kuchyni dosiahnuť. Aký by mala mať účel kuchyňa pre vás a vašu rodinu? Má vám umožniť pripraviť chutné a zdravé jedlá, rýchlo a efektívne? Chcete ju udržiavať v čistote, aby ste nestrácali čas upratovaním? Má slúžiť ako pohodlný a útulný priestor pre rodinu a priateľov?
Majte jasno vo svojich cieľoch. Prečo? Pretože vaše ciele sú vašimi smernicami. Budú vám slúžiť k tomu, keď sa budete rozhodovať o tom, čo si necháte a, čo nie.
Minimalizácia v kuchyni vám na ničom neuberie! Práve naopak, vylepši vám domov a kvalitu vášho života. Odstránenie nepotrebného môže napríklad odhaliť to, čo vám bránilo radosti z varenia.
Takže, poďme, teda na upratovanie kuchyne.
1. Premiestnite všetko, čo do kuchyne nepatrí
Kuchyne sú oblasťami hromadenia vecí - pošty, domácich úloh detí, peňaženiek, kľúčov a všetkého podobného. Pre každú položku, ktorá do kuchyne nepatrí, nájdite mimo nový „domov“ a presuňte to tam.
2. Odstráňte duplikáty a málo používané položky
Zhodnoťte všetky položky vo vašej kuchyni položením si tej správnej otázky; Potrebujem to? Ak ste zriedka alebo nikdy nepoužívali dózu, misku, alebo iný kuchynský prístroj, pravdepodobne nie je potrebné tieto veci uchovávať. V kuchyni sa nám taktiež nachádza veľa duplikátov (špachtle, hrnčeky na kávu, lyžice, hrnce a panvice, Tupperware...). Odstráňte nepotrebné duplikáty a nechajte si iba vaše obľúbené položky.
3. Každej položke dajte "domov"
Určte si zásuvky a skrinky na kuchynské potreby, ktoré budú určené iba pre tie veci. Predmety, ktoré používate často, nechajte vpredu, tie, ktoré používate menej často, môžete uložiť ďalej. Skrinky neprepĺňajte a využite naozaj iba ten priestor, ktorý vám ponúkajú.
4. Upracte kuchynské linky
Ak sú vaše linky dennodenne preplnené, tak to pravdepodobne znamená, že vlastnite príliš veľa vecí (hriankovač, toaster, kávovar, otvárač na konzervy, doska na krájanie...). Možno ste si mysleli, že ak si ich ponecháte na dosah, pre uľahčenie uchopenia, keď ich potrebujete, realita je iná.
Tieto predmety nám zaberajú viac miesta a vytvárajú opticky neporiadok, už len tým, že tam stoja. Ak si napríklad pripravíte toast na raňajky, opekanie chleba vám bude trvať zhruba tri minúty. Potom bude hriankovač nepoužívaných ďalších niekoľko hodín. Namiesto toho, aby tieto spotrebiče zaberali váš pult, nájdite im domov v ľahko prístupnej časti kuchyne.
A nezabudnite na kuchynský drez. Aj tam by ste nemali mať zbytočne všetky čistiace prostriedky, ktoré nepoužívate.
5. Vyčistite špajzu
Kuchyňa slúži na prípravu jedla a jeho konzumáciu, pretože je pochopiteľné, že máte veci v skrinkách a špajze. Môže byt' pravdepodobné, že aj tam máte veľa veci, ktoré vám neslúžia a môžete ich odstrániť.
Všetko vyberte a zoskupte položky podľa druhu.
Vyberte všetko, čo do špajze nepatrí.
Vyčistite špajzu.
Starých a veci po záruke sa zbavte alebo ich kompostujte.
Potraviny dávajte späť do špajze v logických zoskupeniach. To znamená, že tie, ktoré sú otvorené alebo by sa mali skonzumovať, ako prvé dajte na predné miesta. Taktiež si kategorizujte. Strukoviny ku strukovinám, produkty na pečenie, konzervy ku konzervám a podobne.
Prehodnoťte vaše nakupovanie, aby ste v komore nemali veľa jedla. Čiže nakupujte rozumne, a tak, aby ste potraviny spotrebovali do doby ich trvanlivosti.
6. Dokončite nedokončenú prácu
Keď máte v kuchyni upratané a veci zorganizované, budete viac motivovaní, vždy si po sebe odkladať. Neporiadok, ale priťahuje neporiadok ... a nedokončené práce sú neporiadok.
Je pravda, že niektoré projekty môžu trvať dlhšie ako iné, ale veľa kuchynských prác (umývanie riadu, utieranie poličiek atď.) je možné dokončiť ihneď, predtým, ako kuchyňu opustíte.
7. Upracte každý večer
Urobte si z toho zvyk, že každý večer, predtým ako kuchyňu (to platí aj o iných miestnostiach) opustite, upracte ju. Odstráňte nepotrebné predmety, umyte a utrite riad, vyčistite kuchynské linky aj drez. Uvidíte, že ráno budete lepšie naladení, keď vojdete do čistej a upratanej kuchyne. Vašu rannú kávičku aj raňajky si užijete o to viac!
8. Odosobnite sa
Veľa vecí chceme vyhodiť, no nakoniec tak neurobíme. Prečo? Pretože k nim máme citovú väzbu. Spájajú sa nám s nejakou situáciou, s emóciou, s osobou alebo s nejakou spomienkou. Pri triedení a vyhadzovaní je dôležité odosobniť sa. Veci sú len veci. A aj napriek tomu, že k nim máme vzťah, často ich nepotrebuje.
9. Nepotrebujete toľko, koľko si myslite
Aj v kuchyni plati: “Menej je niekedy viac.” Kuchyňa je akoby predurčenou miestnosťou na veľké množstvo rôznych vecí. Od spotrebičov cez kuchynské náradie až k doplnkom. Nachádza sa tu zmes všetkého. Preto je dôležité nakupovať s rozvahou. Treba tiež premýšľať, či danú vec vôbec využijete. Vo väčšine prípadov potrebujeme do kuchyne z každej veci po jednom kuse. Stačí jedna rýchlovarná kanvica, jedna naberačka alebo jeden kávovar. Aj pri veľkej rodine je to dostatok.
K minimalizmu sa dostanete postupne. Dávajte menšie ciele. Rovnako ako kuchyňa, aj vy budete potrebovať čas na to, aby ste si zvykli.