Ako minimalizmus zmenil môj život
Keď som sa rozhodla, pre minimalizmus, netušila som, čo ma čaká a ako mi to ovplyvní a zmení život. Myslela som si, že keď sa vzdám pár veci, tým sa všetko skončí. Ale zmenilo sa oveľa viac. V dnešnom článku by som sa chcela s vami podeliť o veci a oblasti v mojom živote, ktoré minimalizmus ovplyvnil a zmenil. Nezmenila sa iba moja domácnosť, ale aj to ako zmýšľam.
Moja taška / Čo nosím ako minimalistka
Pred miimalizmom, som vždy so sebou nosila veľkú kabelu na jedno rameno, ktorá obsahovala všetko možné a bola veľmi ťažká. Tašky som milovala. Keď som začala triediť veci, prišiel aj rad na kabelku. Vtedy som si uvedomila, že väčšina z nás má tendenciu myslieť si, že potrebujeme veľa položiek "iba pre prípad", ktoré takto nezmyselne prenášame v kabelkách.
Čo ak si potrebujem nagélovať vlasy? Alebo, čo keď budem potrebovať náhradné silonky?
Dospela som k záveru, že väčšinu z týchto vecí "len pre prípad", ktoré som každý deň nosila so sebou, som nikdy nepoužila. A tym, že som tam mala zbytočnosti, taška bola ťažká a potom ma vkuse boleli plecia.
Dnes mám 1 ruksak, ktorý je praktický, mám voľné obidve ruky, nie je ťažký a mám v ňom naozaj len to, čo skutočne potrebujem: peňaženku, kľúče, telefón, diár, bavlnenú tašku (na nákup), a kvôli aktuálnej situácii masku a dezinfekčný prostriedok na ruky.
Minimalistické dekorácie a čisté povrchy
Milujem čistý povrch! Keď som začal triediť, musela som prehodnotiť, čo je skutočne potrebné na našich poličkách, stoloch a povrchoch. Čo naozaj používame a čo nie. Zistila som, že mám veľa sošiek, ktoré iba zasadajú prachom, prekážajú a tvoria optický neporiadok.
Aj v kuchyni, na kuchynskej linke a na povrchoch nám stáli veci, ktoré sme vôbec nepoužívali.
Táto minimalistická prax skutočne zmenila vzhľad nášho bytu! Zaplnené povrchy tvoria neporiadok a rušia, keď som veci vytriedila a odstránila, všetko pôsobilo hlavne čisto a príjemne.
Teraz, kedykoľvek, na stoloch alebo poličkách zostanú predmety, ktoré môj priateľ neodloží, hneď ich upracem na svoje miesto. Výhoda je v tom, že ak investujete niekoľko minút a veci upracete ihneď, bude okamžite čisto a nebudete si musieť upratovanie odkladať na neskôr a žiť v neporiadku.
Minimalismus a nakupovanie
Pred minimalizmom som nakupovala veľa. Keď som bola frustrovaná, keď som dostala výplatu a myslela som si, že mám potrebu si niečo kúpiť. Nakupovala som vo výpredajoch, zľavách, objednávala si oblečenie cez eshopy, čo bolo vtedy v móde a čo sa nosilo. Vo väčšine prípadov, som si to oblečenie vôbec neobliekla, buď mi nepasovalo, nemala som ho s čím kombinovať alebo mi bolo malé/veľké.
Keď som vytrieďovala šatník, našla som veľmi veľa oblečenia ešte s cenovkami a také, ktoré som na sebe nemala ani raz. Nie len oblečenie, ale aj topánky, doplnky a šperky. Bolo mi ľúto vzdať sa ich, pretože vždy prišla otázka, ale "Čo ak či ich ešte niekedy oblečiem"?
Problém s touto "Čo ak" mentalitou je, že nakoniec sa tie veci aj tak neoblečú. Takže veľa veci som predala a ostatok som darovala.
Uvedomila som si aj to, že mám stále dosť oblečenia na to, aby som si každý deň mohla obliecť niečo iné. Odvety som si nekúpila skoro nič (a už sú to skoro 3 roky).
"Fast fashion" nepodporujem vôbec, a ak niečo skutočne potrebujem, nakupujem v sekáčoch a snažím sa podporovať lokálne a udržateľné značky. Ale naozaj IBA vtedy, keď niečo potrebujem. Oblečenia mám stále dosť a momentálne necítim potrebu si kúpiť ďalší kúsok do mojej skrine. Práve naopak, ešte stále je tam potenciál redukovania.
Minimalizmus a viac peňazí
Tým, že menej nakupujem, ušetrím aj viac peňazí. Áno samozrejme práca je dôležitá a v dnešnej dobe potrebujeme už len peniaze na to, aby sme prežili, zaplatili účty a podobne.
Je úžasné, na konci mesiaca zistiť, že mám peniaze na vyše (určite rezervu),, ako, keby som mala žiť od výplaty do výplaty.
Na druhej strane usporene peniaze rozhodne investujem viac do zážitkov, cestovania, vzdelávania sa ako do materiálnych vecí.
One-in One-out v minimalizme
Jedným z veľmi jednoduchých spôsobov, ako zostať bez neporiadku, je riadiť sa podľa motta: "One-in, one-out". To znamená, že zakaždým, keď sa rozhodnem do svojho domova priniesť alebo kúpiť niečo nové, niečoho podobného sa vzdám.
Týmto spôsobom postupujem aj vtedy, keď niečo dostanem.
Taktiež nerobím veľké zásoby.
Ďalšiu vec, ktorú som si zaužívala, je výmena. To znamená, že ak mám niečo, čo je opotrebované alebo viac nefunguje, snažím sa to buď upcyclovat, opraviť, alebo proste iba vymeniť.
Minimalizmus a ekológia
Z minimalizmom prišlo automaticky aj viac udržateľnosti, a to hľadať jednoduché riešenia. Tým že menej nakupujete si automaticky hľadáte cesty, ako, čo najviac veci zjednodušiť a nenakupovať zbytočnosti, ktoré v závere vytvárajú iba odpad.
Prestala som kupovať vody v plastových fľašiach, na nákupy používam opakovane použiteľné tašky, kupujem čerstvé potraviny, vo väčšine prípadov bez obalu, ak ma niečo obal vždy zvolím inú alternatívu než je plast ako napríklad sklo alebo konzervy. Tieto sa snažím vždy ešte použiť alebo z nich niečo vytvoriť (vázu, stojan na ceruzky, kvetináč a podobne).
Kozmetiku sa snažím vytvárať sama, a ak sa pre niečo rozhodnem, tak to musí byt vegánsky a ekologicky produkt. To platí aj pre čistiace prostriedky.
Samozrejme, že nie som úplne bez odpadu, čo je nemožné, ale snažím sa robiť malé kroky, a to, čo môžem a, ako dobre viem.
Minimalizmus a strava
Vegánkou som už viac, ako 13 rokov a vždy som dbala na to, čo jem, ako jem a odkiaľ moje jedlo pochádza. Môj jedálniček tvorí určite 80% ovocia a zeleniny. Pre niekoho to môže znieť nudne, ale verte mi, že sa dá vytvoriť toľko rôznych jedál, každý deň môžete jest' vždy niečo iné. Tento spôsob stravy je pre mňa už roky ten najvýhodnejší. Keďže vždy je všetko čerstvé, nemusím stáť pri peci a strácať čas rozmýšľaním nad tým, čo budem variť a potom pol dňa pripravovať jedlo.
Začala som viac chodiť na trhy a tam podporovať miestne farmy.
Samozrejme dbám na to, aby som mala všetky potrebné vitamíny, a to, čo moje telo potrebuje. Ako vegan, potrebujem aj doplnky stravy, ako je napr. Vitamín b12 a D3.
Minimalistický život a starostlivosť o seba
Po zavedení minimalizmu do môjho života som si uvedomila, že je úplne OK nerobiť nič. Nie každý deň sa musím sa niečím náhliť alebo mať preplnenú agendu. Učím sa dopriať si pauzu, tráviť čas sama so sebou, povedať niekedy aj nie.
Predtým som tu bola vždy pre každého - 24/7, no teraz si doprajem čas aj pre samu seba, učím sa hovoriť "Nie" veciam, ktoré mi nepridávajú žiadnu hodnotu. Snažím sa hľadať pozitívu aj v negatívnych veciach. Prestala som sa menej zaujímať o to čo si o mne myslia ostatní.
Snažím sa koncentrovať na to, čo chcem ja, čo ma robí šťastnou a podľa toho aj konať a rozhodovať sa. Nie vždy je to ľahké, ale všetko je cesta, na ktorej sa učíme. Výhry a prehry, vzostupy a pády proste k životu patria.
Zmeny, ktoré mi minimalizmus priniesol do života, sú pre mňa oslobodzujúce a môžem povedať, že môj život je ľahší, šťastnejší a voľnejší. A pravdepodobne by som mohla takto vymenovať ešte ďalších 1000 vecí, ktoré sa zmenili k lepšiemu. Ak aj vy chcete profitovať a zjednodušiť si život, mať šťastnejší a slobodnejší život, minimalizmus je určite jedna z možností a ciest.
Aké výhody priniesol minimalizmus do života vám? Podlete sa so mnou o vaše skúsenosti v komentároch :)
Vaša Domi