Dominika Donchinka

View Original

7 tipov, ako začať žiť minimalisticky | Minimalizmus v živote

Ak máte vo vašom živote neporiadok a rozhodli ste sa zjednodušiť si život, minimalizmus vám k tomu môže pomôcť. Ale, musíte sa všetkého vzdať? Musíte spať na zemi? Žiť skromne v prázdnom byte? NIE!

Jedna z najlepších vecí na minimalistickom životnom štýle je, že si môžete vytvoriť vlastne pravidlá. Iste, existuje mnoho inšpiračných videí, obrázkov, ktoré môžete získať od ostatných, ale všetko závisí iba od vás, toho, čo chcete mať v živote vy. 

V minimalizme neexistujú nijaké špeciálne pravidlá, ale ak neviete, ako začať, môžete sa inšpirovať. V dnešnom článku by som s vami chcela zdielat 7 veci, ktoré môžete urobiť, aby ste mohli začali žiť minimalistický životný štýl a vytvorili si život, ktorý milujete.

1. Rozhodnite, ako pre vás bude vyzerať „minimalizmus“

Najskôr je potrebné rozhodnúť, ako bude u vás vyzerať minimalizmus. Ako chcete, aby vyzeral váš minimalistický život a, ako to zapadá do toho, čo je pre vás dôležité.

Ako začiatočníci, môžete vyskúšať niekoľko vecí, aby ste zistili, ako sa k vám a vášmu životu hodia. Ako chcete, aby váš minimalistický životný štýl vyzeral? Napíšte si to. Tak sa k tomu môžete vždy vrátiť.

2. Vyberte veci, ktoré môžete zo svojho života vylúčiť

Toto je jeden z prvých krokov. Spočiatku to môže byť trochu nepríjemné, ale, keď sa dostanete do pohybu, budete sa diviť, koľko zbytočnosti nájdete a koľko vecí zo svojho života vylúčite.

Preto sa pozerajte na to, čo vo vašom živote zaberá miesto či už je to fyzický priestor, mentálny priestor alebo emocionálny priestor.

Toxickí priatelia, nábytok, ktorý nepoužívate, členstvo v telocvični, do ktorého nikdy nechodíte, čokoľvek, čo už nepoužívate, nerobí vás šťastnými alebo neslúži žiadnemu účelu. Rozlúčte sa!

3. Vytrieďte si váš priestor

Neporiadok zaberá nielen fyzický priestor, ale tiež emocionálny a mentálny a pravdepodobne si to ani neuvedomujete.

Začnite s jednoduchou miestnosťou, ktorú môžete prevrhnúť za deň. Potom začnite s ďalšími miestnosťami, až, kým nebudete mať pocit, že máte všetko dobre zvládnuté. Nemajte pocit, že to musíte zvládnuť hneď na prvýkrát. Podľa môjho názoru, je to nekonečný proces, pretože vždy sa nájde niečo, čo už nepotrebujeme. Takže triediť a upratovať by sa malo pravidelne.

4. Zjednodušte si vaše rutiny

Ako vyzerá váš denný a týždenný režim? Máte neustály chaos? Ste v zhone? Stále meškáte?

O to náročnejšie to môže byt vtedy ak máte deti. Vytvorte si rutiny pre ráno, popoludnie a večer. Môžete napríklad každý deň raňajkovať a obliekať sa v rovnakom čase, domáce úlohy robiť pred hraním sa alebo večer pripravovať školské obedy na ďalší deň v tom istom čase, keď pripravujete večeru.

Hľadajte spôsoby, ako môžete zjednodušiť a zefektívniť svoje rutiny a držať sa ich.

5. Automatizujte svoje financie

Tento krok je často prehliadaný, pokiaľ ide o minimalistický životný štýl. Ľudia často zabúdajú minimalzovat aj svoje financie. Avšak vo všetkých oblastiach a rozhodnutiach hrajú takú obrovskú úlohu.

Automatizácia vašich financií môže určité veci zmeniť. Zautomatizovať si môžete napríklad aj váš rozpočet a nastaviť si váš bankový účet tak, aby automaticky presúval peniaze na váš účet, sporiaci účet, výdavkový účet a pod. A naopak fixné výdavky, ktoré máte každý mesiac môžete naprogramovať, aby sa odoslali tam kam potrebujú ísť. A tak si ušetríte čas a nebudete všetko musieť robiť manuálne. 

6. Robte menej rozhodnutí

Odhaduje sa, že každý deň urobíme viac ako 30 000 rozhodnutí. Tomu sa dá naozaj iba ťažko uveriť. Ale niečo pravdy na tom asi bude. Niet divu, že sme stále unavení a na konci dňa úplne vyčerpaní. Pomôžte si tým, že začnete robiť menej rozhodnutí.

Ako na to? Súvisí to s vašimi rutinami. A nebude sa viac musieť trápiť rozhodovaním. Môžete si jednodušiť si šatník. Takisto sa môžete menej rozhodovať aj o tom, čo si dať na raňajky, v akom poradí sa pripravíte do školy alebo práce, kde máte kľúče, trasa, ktorou sa dostanete do práce a podobne. Každý deň robíme TAK veľa rozhodnutí, ktoré môžeme zjednodušiť vytváraním si rutín okolo nich.

7. Upratujte a vytrieďujte postupne 

Váš minimalistický životný štýl nemusí zostať navždy rovnaký. V skutočnosti nikdy nezostane rovnaký. Pretože, ako sa vo vašom živote menia veci, mení sa aj váš životný štýl. Jednou z najväčších výhod minimalistického životného štýlu je, že sa ľahko dá upravovať, a to podľa vášho vkusu.

Pravidelne sa samých seba, pýtajte či vás to, čo máte a robíte robí šťastnými, či potrebujete niečo doladiť, či je niečo, čo by ste mohli robiť lepšie alebo inak? Je niečo, čo by si chceli pridať späť do vášho života?

“Pamätajte, že toto je váš minimalistický životný štýl a môžete si ho vytvoriť, ako chcete.”

Ako ste začali vy? Čo vás motivovalo začať žiť minimalisticky? Podeľte sa o svoje zážitky v komentároch :)

Vaša Domi