Dominika Donchinka

View Original

Menej je viac - 7 spôsobov, ako dosiahnuť minimalizmus v každodennom živote

V niektorých oblastiach života máme tendenciu robiť príliš veľa: príliš veľa konzumovať, príliš veľa vlastniť, strácať príliš veľa času... V dôsledku toho zanedbávame v živote podstatné veci, ktoré by boli oveľa lepšie pre našu dušu i telo. Trochu minimalizmu sa dá ľahko integrovať do každodenného života a ja vám v nasledujúcich siedmich príkladoch ukážem ako na to.

1. Menej oblečenia... viac priestoru v skrini

8 čiernych džínsov, 30 párov ponožiek, 15 košieľ – len len občas mame v skrini iba naše obľúbené kúsky. Niektoré veci sú príliš malé, príliš nepohodlné alebo jednoducho sa nám už nepáčia. Výsledok: kvôli všetkým tým veciam už neviete, čo si obliecť! Prebytok v šatníku však neobohatí, skôr vytvára stres. Na druhej strane, upratanie šatníka vás môže potešiť, pretože už nestrácate čas výberom vhodného outfitu a v konečnom dôsledku máte len svoje obľúbené veci.

2. Menej maškrtenia... viac zdravia

Mesiac sa ešte neskončil, no domáci rozpočet je už takmer prázdny. Pohľad do vášho nákupného zoznamu prezrádza: čokoláda, sušienky, maškrty... Takéto maškrty rýchlo vyčerpávajú váš mesačný rozpočet a zároveň nie sú zdravé. Nehovorím, že si nemôžete raz za čas niečo dopriať, no každodenná čokoládová tyčinka sa rýchlo môže stať zvykom. V určitom momente už nejde iba o pôžitok, ale o uspokojovanie túžob. Príliš veľa takýchto často zbytočnosti stojí peniaze, je nezdravé a z dlhodobého hľadiska vás robí nešťastnými, pretože skôr či neskôr sa prejaví vaše zlé svedomie, zle zdravie a váha!

3. Menej šoférovania... viac cvičenia

Väčšina z nás príliš veľa a prillis dlho sedí. Či už kvôli práci alebo zo zvyku, často presedíme až o priemere okolo 8 hodín denne. To môže spôsobiť bolesti chrbta a fyzické cvičenie zanedbáva každý druhý človek.

Menej šoférovať je najjednoduchší spôsob, ako začleniť viac cvičenia do každodenného života, pričom ušetríte peniaze a urobíte aj niečo pre životné prostredie. Trasu do cieľa môžete skombinovať s prechádzkou alebo môžete ísť na bicykli. Možno vám to bude trvať trochu dlhšie, ale bude to dobré využitie času napríklad na čítanie kníh alebo počúvanie podcastu.

4. Menej mäsa... viac zeleniny

Dôvodov na zníženie spotreby mäsa je veľa. Ja, ako dlhoročná veganka by som mohla o tom písať knihu. A ak obmedzíte mäso, životné prostredie aj vaše zdravie sa vám poďakujú. A to všetko popdpori aj vašu kreativitu: čím menej mäsa je na jedálnom lístku, tým bude kuchyňa pestrejšia. Na mnohé regionálne a sezónne druhy zeleniny sa zabudlo, a tak sa ich nebojte pridať na váš každodenný jedálny lístok. Kedy ste naposledy jedli šalát či cviklu?

5. Menej nakupovania...viac času

Preplnené nákupné centrá, ťažké tašky a nekonečné rady pri pokladniach – nakupovanie je vlastne čistý stres. Napriek tomu je pre mnohých ľudí týždenný hromadný nákup na povinnom zozname úloh. Nie je nezvyčajné, že polovica soboty je premrhaná. Ale víkend môžete stráviť lepšie a krajšie než stáť pri pokladni! Riešenie: kupujte len to, čo skutočne potrebujete. Nákup sa dá urobiť rýchlo po práci aj počas týždňa - bez veľkého stresu a straty času.

6. Menej obrazovky...viac relaxu

Znie to neuveriteľne, ale je to tak: Vedeli ste, že človek vo veku 14 až 59 rokov presedí pred televízorom v priemere až 3 hodiny denne? Okrem toho k tomu nezabuddnajme pripočítať ďalšie 3 hodiny používania internetu. Veľa času teda trávime pred rôznymi obrazovkami a vo virtuálnych svetoch. To zaťažuje oči (veľa svetelných impulzov), telo (nepriaznivé držanie tela a neustále sedenie) a dušu (vnútorný stres).

Najmä ak v práci trávite veľa času pred počítačom, vyhýbanie sa obrazovkám a smartfónom je tou najlepšou relaxačnou kúrou, akú si môžete cez víkend dopriať!

7. Menej vlastniť... viac slobody a kvality života

Čím viac vlastníme, tým viac povinností na seba kladieme upratovaním, starostlivosťou alebo poistením. Čím viac chceme, tým lacnejšie to musí byť a väčšinou to ide aj na úkor kvality vecí. Materiálne veci však robia radosť málokedy, a ak áno, tak len krátkodobo. Menej majetku znamená menej odpadu, viac kvality a viac priestoru na dýchanie, slobodu a život.

Menej je viac

Zdravá miera minimalizmu v žiadnom prípade nie je stratou, ale skôr obohatením. „Menej“ je kľúčom k lepšej kvalite života, zdravia aj pohody. Samozrejme, netreba si nič úplne zakazovať. Často pomôže iba trochu znížiť spotrebu alebo si dať občas krátku prestávku.

Čo ste vedome zredukovali, aby bol váš život jednoduchší a šťastnejší? Teším sa na vaše skúsenosti v komentároch!

Vaša DOMI