Dominika Donchinka

View Original

20 vecí, ktoré môžete vytriediť ihneď

Upratovanie môže mať veľa výhod. Aj keď to nemusí byt' obľúbená činnosť každého, ale je to skvelý spôsob, ako sa zbaviť neporiadku a zaroven si vybudovať návyk identifikovať a prehodnotiť to, čo máte a čo potrebujete. 

Máte na pláne upratať si a urobiť poriadok vo svojom dome? Tu je 20 vecí a oblastí, ktoré môžete vytriediť ihneď a upratať si domácnosť. 

Na, čo treba dbať pri upratovaní:

  • Keď robíte poriadok, cieľom nie je vytvoriť dokonalý domov ako z časopisu, ale dosiahnuť pokrok.

  • Čas strávený upratovaním je prospešnejší, ako neurobiť nič.

  • Nemusíte upratať celú miestnosť za jeden deň, využité ten čas, čo máte.

  • Pamätajte si, že aj malé kroky sa počítajú.

  • Pri upratovaní sa pri každej veci rozhodnite či si ju necháte, darujete, skúsite predať alebo vyhodíte/recyklujete.

  • Vyhoďte odpadky a recyklujte ich hneď, ako skončíte s upratovaním.

Najprv sa zbavte neporiadku až potom usporiadajte

Vždy je najlepšie najprv zbaviť priestor zbytočností, predtým, ako sa ho znazite usporiadať. Zbavte sa toho, čo nepoužívate, nepotrebujete alebo nemilujete. Keď to urobíte, organizovanie bude nielen oveľa jednoduchšie. Ale bude tiež oveľa jednoduchšie udržať si poriadok. 

Usporiadanie neporiadku váš problém s neporiadkom nevyrieši. Bude to len dočasne riešenie a pri budúcom upratovaní sa budete opäť zaoberať tým istým neporiadkom.

Upratujte efektívne

Keď si robíte poriadok využite, čo najviac času, ktorý máte. Dôverujte svojmu inštinktu, pokiaľ ide o to, čo si ponechať a čoho sa zbaviť. Vyhnite sa prehováraniu, aby ste si niečo nechali, ak vám váš inštinkt hovorí, že to nepoužívate, nepotrebujete alebo nemilujete, nie je potreba si to nechávať. 

Čo s vecami, ktoré vytriedite?

Majte pri sebe tašky alebo krabice na veci, ktorých sa chcete zbaviť. To vám môže pomôcť sústrediť sa na upratanie, namiesto toho, aby ste strácali čas pobehovaním a ukladaním vecí do iných miestností.

Položky, ktoré plánujete predať alebo darovať, umiestnite do krabice a uistite sa, že máte plán, ako sa s nimi vysporiadať, aby vám zbytočne nezostali v byte.

20 vecí, ktoré môžete vytriediť už teraz

Peňaženka a taška

Zbavte sa všetko, čo sa vám iba tak povaľuje v taške. Lístočky, účtenky, potvrdenky, papierové bločky a podobne. Dôležité doklady a potvrdenia si založte a nechajte si vo vašej taške a peňaženke len to, čo potrebujete.

Vstupná chodba a garderóba

Chodba je prvé, čo vás privíta (alebo vašich hostí), a preto by mala byt' uprataná. Odstráňte akékoľvek zbytočnosti a neporiadok, aby vás neporiadok nevítal zakaždým, keď prídete domov. Ak máte vo vašej chodbe a garderóbe málo miesta, zvážte uloženie mimosezónnych vecí niekde inde, ak je to možné.

Chladnička a mraznička

Začnite triedením všetkého, čo je pokazenealebo po záruke. Zbavte sa vecí, o ktorých viete, že ich nebudete používať. Vyčistite chladničku aj mrazničku, zvážte, čo máte a pokúste sa spotrebovať to, čo máte, než si kúpite ďalšie potraviny.

Špajza

Aj tu, začnite odstránením všetkého, čo sa pokazilo, je po záruke alebo o čom viete, že už nebudete používať. Urobte si inventúru toho, čo máte a usporiadajte to, čo zostalo, spôsobom, ktorý vám dáva zmysel, ale tak, aby ste na položky nezabudli. Pouzijte a dospotrebujte to, čo máte, pred ďalšou kúpou.

Hrnčeky a nádoby

Zbavte sa všetkých hrnčekov, šálok alebo nádob, ktoré sú odštiepené, prasknuté, alebo ktoré jednoducho nemáte radi, alebo máte nazvyš. Popremýšľajte, koľko skutočne potrebujete a ponechajte si iba to, čo používate.

Servírovacie súpravy

Je fajn mať pekné veci a prezentovať jedlo hosťom v nádherných miskách, ale nemáte toho až priveľa? Zbavte sa všetkých servírovacích súprav a potrieb, ktoré nepoužívate, tu patria rôzne tácky, mištičky na omáčky, karafy, džbány, dekoratívne obrúsky a podobne. Zvážte či všetko skutočne potrebujete a či si nevystačíte iba z niekoľkými. 

Každodenné jedálenské súpravy

Rozhodnite sa, aký je reálny počet tanierov, príborov, misiek či pohárov, ktoré vy a vaša rodina využívate. Ponechajte si tie, ktoré používate pravidelne, potrebujete a máte radi a zbavte sa všetkých doplnkov a duplikátov.

Kuchynské pomôcky

Začnite tým, že sa zbavíte všetkých duplikátov. Naozaj potrebujete 2 otvaraky na konzervy, 3 krájače na pizzu alebo 4 kuchynské dosky? Ponechajte si to, čo pravidelne používate alebo skutočne potrebujete. To iste patri aj pri kuchynských pomôckach na pečenie, grilovanie, kuchynského naradia (valčeky, naberačky, varešky...) a kuchynských prístrojov. 

Kuchynská linka

Začnite tým, že sa zbavíte všetkých odpadkov a všetky veci, ktoré nepatria na vaše pulty alebo stôl. Všímajte si, čo zvyčajne spôsobuje neporiadok na povrchoch vo vašej kuchyni a snažte sa tieto položky vždy odkladať na svoje miesto. Zbavte sa všetkého, čo nepoužívate, nepotrebujete alebo nemilujete. Udržiavajte vaše kuchynské linky čisté, tým, že automaticky všetko odložíte.

Papiere a dokumenty

Vytrieďte vaše aktuálne dokumenty a hromadu pošty. Vybavte si dôležité veci a tie potom odložte. Všetko čo môžte vyhodiť, vyhoďte alebo zrecyklujte. 

Stolíky a skrinky

Zbavte sa všetkých zbytočností na povrchoch vašich skriniek.

Knihy a časopisy

Zbvte sa všetkých časopisov a magazínov, ktoré ste dočítali alebo už nechcete čítať. Aj knihy, ktoré už nebudete čítať alebo si už nechcete ponechať, predajte, alebo darujte.

Zásuvky a šuplíky

Vyberte si zásuvku, akúkoľvek zásuvku a pustite sa do nej! Nemusíte vytriediť všetky zásuvky a možno sa vám ani nepodarí vysporiadať sa s každou zásuvkou za jeden deň, ale je lepšie urobiť niečo ako nič.

Oblečenie

Presuňte sa do vášho šatníka a popasujte sa aj so svojim oblečením. Zbavte sa všetkého opotrebovaného, čo už nenosíte alebo sa vám nehodí. Ak máte veľa oblečenia, nebuďte ohromený tou kopou. Urobte, čo môžete. Možno vytriedite iba jedno tričko, jednu blúzku alebo iba deravé ponožky. Každá položka sa počíta a aj to je pokrok, ktorý určite neskôr oceníte aj vy.

Prečítajte si:

10 dôvodov, prečo si nechávame oblečenie, ktoré nenosíme

Topánky a doplnky

To iste môžete urobiť aj s vašimi topánkami, ktoré už nenosíte alebo sa v nich necítite pohodlne, ako aj s doplnkami, ktoré máte vo svojom šatníku (ako napr. šperky, šály, klobúky atď.)

Make-up a kozmetika

Zbavte sa všetkého, čo už nie je dobré použiť, čo je vyschnuté alebo toho, čo je už po záruke. Potom sa zbavte vecí, ktoré pravidelne nepoužívate. Posuňte to ďalej niekomu, kto to môže využiť alebo to radšej vyhoďte, ako by vám to malo zbytočne zabberat miesto ďalšie dni a týždne.

Lekárnička

Zbavte sa všetkých vitamínov alebo liekov, ktorých spotreba už dávno vypršala. Nepotrebne lieky vráťte do lekárne alebo ich správne zlikvidujte. Uľahčite si hľadanie, prístup a používanie liekov a potrieb prvej pomoci, tým že si necháte naozaj iba všetko potrebné.

Bielizeň

Zbavte sa prebytočnej alebo nepotrebnej bielizne, ako je posteľná bielizeň, vankúše, prikrývky, uteráky atď. Zbavte sa aj akejkoľvek bielizne, ktorú nepoužívate, ktorá je deravá a podobne.

Čistiace prostriedky

Zbavte sa všetkých čistiacich prostriedkov, ktoré nepotrebujete. Pri nakupovani mame tendenciu kupovať si čisť. prostriedky na každú vec a každý povrch, čo niekedy vôbec nie je potrebné. Minimalizujte vašu zbierku iba na to najnutnejšie.

Auto

Zbavte sa odpadkov, odložte veci tam, kam patria, utrite prach a vysajte.

Ak sa vám nepodarí, vytriediť všetko za jeden deň, určite nezúfajte. Triedenie, debordelizácia a vyhadzovanie je proces, ktorý pravdepodobne nikdy neskončí, pretože vždy sa nájde niečo, čo nepotrebujeme alebo čo nám už neslúži. Robte pokroky, to, čo môžete, a tak ako vám do dovolí váš čas. Radšej vytrieďte jednu vec, ale zato poriadne (aby ste sa k nej už nemuseli vracať). 

Čo vám robí ťažkosti pri upratovanni? S čím máte najväčšie problémy? Čoho sa zbavujete iba ťažko? Teším sa na vaše komentáre a skúsenosti. 

Vaša Domi