10+1 tipov, ako si zorganizovať domácnosť
Dobre zorganizovaná a uprataná domácnosť má mnoho výhod. Ušetri vám nielen čas, stres a frustráciu, ale aj peniaze. Chcete si aj vy zorganizovať byt alebo dom, no neviete ako?
Prinášam vám 10 +1 jednoduchých a prakticky tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri zorganizovaní domácnosti a udržaní poriadku.
1. Najprv odstráňte neporiadok (zbytočnosti)
Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, keď sa snažíte upratovať, je upratovanie neporiadku. Usporiadanie neporiadku bude mať za následok iba plytvanie časom, priestorom a dokonca aj vašimi peniazmi, ak si naň zakúpite rôzne organizátory alebo boxy na skladovanie.
Ak máte viac, ako používate, potrebujete alebo milujete, sú to zbytočnosti. A bez ohľadu na to, ako veľmi sa ich budete snažiť zorganizovať, stále to bude iba neporiadok, ktorý vám bude zaberať užitočný priestor.
A preto sa najprv zbavte neporiadku a zbytočností, ktoré nevyužívate. Potom si môžete usporiadať to, čo skutočne používate, potrebujete a milujete. Uľahčíte si tak hľadanie veci a prístup k veciam.
2. Posúďte, čo zostalo
Po zbavení sa zbytočností, venujte niekoľko minút zhodnoteniu toho, čo vám zostalo. Zvážte či položky patria tam, kde momentálne sú, či neexistuje pre ne lepšie miesto a podobne. Ak si necháte pár minút na posúdenie toho, kam uložíte vaše zvyšné položky, pomôže vám to zabezpečiť, aby váš domov bol efektívne zorganizovany, mal pre vás zmysel a ľahko sa udržiaval v čistote.
3. Určite miesto pre všetko
Veci, ktoré nemajú určené miesto, sa väčšinou povaľujú po zemi alebo na povrchoch a spôsobujú tak neporiadok.
Riaďte sa heslom „Miesto pre všetko, a všetko na svojom mieste."
Dajte všetkým vaším veciam "domov". Po práci s nimi ich vždy odložte tam, kam patria.
4. Veci si označte
Keď veci a položky upratujete a organizujete aj ich označenie vám môže pomôcť pri priehľadnosti.
Štítky vám tak uľahčia identifikáciu toho, čo sa, kde nachádza, a tak nájdite to, čo potrebujete, keď to potrebujete.
Samozrejme, ak chcete, môžete investovať aj do štítkovača alebo si môžete napísať vlastné označenia na lepiace papieriky, pásky, štítky atď.
Cieľom nie je, aby vaša domácnosť vyzerala ako z časopisu, ale to, aby bola priehľadná, uprataná a, aby ste rýchlo našli to čo potrebujete.
5. Nepracujte proti sebe
Jednou z najväčších prekážok pri udržiavaní poriadku je pracovať proti svojim prirodzeným návykom a tendenciám. A tak môže byt' ťažké ťažké udržať organizovaný priestor s novými návykmi, ktoré by ste chceli zaviesť do vašej domácnosti.
Napríklad, ak ste vždy mali topánky uložené v chodbe a teraz im vytvoríte priestor pred vchodovými dverami, pravdepodobne sa vám budú aj naďalej hromadiť v chodbe.
Nebuďte, preto veľmi špecifický a nesnažte sa pracovať proti svojim zvykom. Popremýšľajte radšej o tom, čo bude pre vás najlepšie. A organizujte len toľko, koľko si dokážete aj reálne udržať.
6. Znížte vizuálny neporiadok
Ďalšia vec, ktorú je potrebné zvážiť pri organizovaní, je to či chcete vaše veci vidieť a mať ich na očiach alebo si ich radšej chcete usporiadať mimo dohľadu, aby ste znížili vizuálny neporiadok.
Ani jedno nie je lepšie ani horšie. Je to o rozhodnutí, čo najlepšie vyhovuje vám. Možno rýchlo zabúdate, kde máte veci, a preto je pre vás lepšie, keď ich vidíte. A možno uprednostňuje ukladanie vecí mimo dohľadu, pretože vás veci okolo rozptyľujú.
Chcete, aby vám váš domov uľahčil život a vytvorili si domov, v ktorom radi trávite čas. Preto je rozhodnutie iba na vás.
7. Zvážte dostupnosť
Hľadanie miest na uloženie každej veci a položky je taktiež nevyhnutné pri organizácii. Zamerajte sa na to, aby boli veci pre vás ľahko dostupné. Umiestnite najčastejšie používané predmety na vami prístupné miesta. A menej často používané predmety na o niečo menej prístupné miesta.
8. Buďte kreatívni
Aj organizácia domácnosti si niekedy vyžaduje trochu kreativity. Ak máte málo miesta, využite každý voľný priestor ako napríklad zadné dvierka skriniek na uchytenie košov nad dverami, rozdelenie police na určite kategórie, využitie vertikálneho priestoru a podobne.
9. Zamerajte sa na jednu oblasť
Rovnako, ako pri väčšine projektov v domácnosti je často efektívnejšie zamerať sa na organizáciu jednej oblasti, predtým než prejdete na ďalšiu.
10. Zapojte aj vašu rodinu
Ak zdieľate domácnosť aj s inými ľuďmi, zapojte aj ich to organizácie domácnosti. Ak nebudú vedieť, kam majú veci smerovať alebo kam ich je potrebné uložiť, poriadok pravdepodobne dlho nevydrží. Aj vtedy, ak ste sa rozhodnete pre úplne inú organizáciu veci, ako ste boli všetci doteraz zvyknutí.
Niekedy je taktiež potrebné robiť kompromisy a získanie spätnej väzby od vašej rodiny môže pomôcť pri vytvorení domácnosti, ktorá bude fungovať pre každého a dlhodobo.
11. Zostaňte flexibilní
Organizácia je často otázkou pokusov a omylov. Niekedy musíte najprv žiť s nápadom, až potom budete vedieť či bude pre vás fungovať alebo nie. Ak pre vás organizácia vecí nefunguje tak, ako ste si predstavovali a je pre vás ťažké udržiavať poriadok, pouvažujte o zmene. Všímajte si, čo funguje a, čo nie. A nebojte sa vyskúšať niečo nové, kým nezistíte, čo bude najlepšie pre vás, váš priestor, vaše preferencie a vašu rodinu.
Využite nasledujúce tipy pri usporiadaní vašej domácnosti, aby bola praktická a efektívna. Vytvorte si priestor, ktorý bude fungovať pre vás a vašu rodinu.